cum funcționează hocheiul

acesta a fost numit cel mai faimos trofeu din toate sporturile: Cupa Stanley. Cupa originală a fost achiziționată la cererea lui Frederick Arthur, Lord Stanley de Preston, Guvernatorul General al Canadei, care a simțit că sportul în creștere are nevoie de un „semn exterior” pentru a desemna un campion. A fost acordat pentru prima dată în 1893, iar timp de câteva decenii, diverse asociații sportive de amatori și ligi de hochei ar concura pentru aceasta.una dintre aceste ligi a fost NHL, care s-a format pentru prima dată în 1917., Până în 1926, a fost singura ligă rămasă în picioare, astfel încât Cupa Stanley a fost acordată campionului NHL în fiecare an. Nici o altă ligă nu a revendicat cupa de atunci.

Publicitate

Publicitate

design-ul Cupei Stanley este destul de complicat, cât trofee sportive du-te. Trofeul pe care Lordul Stanley l-a cumpărat a fost doar bolul larg care stă deasupra cupei., Când tradiția gravării numelor fiecărui jucător care a câștigat Cupa a fost formalizată, s-au adăugat trupe suplimentare pentru a face loc. Pentru o vreme, Cupa avea o formă diferită aproape în fiecare an. Nu și-a luat forma actuală până în 1958.

inelele de argint de pe partea de jos a cupei sunt în cazul în care jucătorii obține numele lor gravate. Este nevoie de 13 ani pentru a umple un inel, moment în care inelul de sus, cel mai vechi, este îndepărtat și plasat în Hall of Fame.Cupa Stanley pe care echipele o poartă pe gheață atunci când câștigă campionatul NHL nu este nici măcar Cupa Stanley originală., În 1969, oficialii Ligii și-au dat seama că trofeul Lordului Stanley, în vârstă de 78 de ani, devenea fragil. Îngrijorați că ar fi grav avariat, au comandat o replică exactă. Bolul original a fost retras, iar replica este folosită astăzi.

așteptați-devine și mai confuz. Dacă ați fost la Hockey Hall of Fame din Toronto, Ontario, pentru a vedea Cupa Stanley, s-ar putea să nu fi văzut adevărata Cupa Stanley. În fiecare an, fiecare jucător de pe echipa câștigătoare Cupa ajunge să-și petreacă o zi cu trofeul. În plus, Cupa călătorește 250 zile pe an la evenimente de caritate și activități promoționale NHL., Când paharul este afară, încă o replică își ia locul în hol. Cum poți face diferența? Cupa reală are aproximativ o duzină de nume greșite, cum ar fi numele portarului Jacques Plante și cuvântul Boston în gravura din 1972. Toate erorile sunt corectate pe replica.

Author: admin